Can Gazalcı’nın Özgeçmişi

20 yılda 200’e yakın kitabın editörlüğünü üstlenmiştir. Hacettepe Üniversitesi “Dilbilim” mezunudur. Üniversite yıllarında öykü ve roman kurgusu ve edebi metin çözümlemeleriyle ilgili çalışmalar yürüttü. Yayımlanan kitaplardaki dil, kurgu ve içerik hatalarını bularak yayınevlerine raporlar yazdı.

Bunun üzerine birçok yayınevinden editörlük teklifi aldı. Çeşitli gazetelerin kitap eklerine kitap eleştirileri yazdı. Yazdığı bir köşe yazısıyla, 23 yaşında, Abdi İpekçi Dostluk ve Barış Ödülü’nü kazandı. Bu ödülü Türkiye’de alan en genç kişi olmuştur. Aldığı davetler üzerine New York, Budapeşte, Viyana ve Prag’da edebiyat eleştirmenlerinin toplantılarına katıldı ve görüşlerini sundu.

Üniversite sonrasında da yazma ve editörlük çalışmalarını sürdürdü. 29 yaşındayken yayımladığı “Annemin Sandığından Daha Mutsuzum” kitabı ile Gençlik Kitabevi Öykü Ödülü Birinciliği ve Ömer Seyfeddin Öykü Yarışması Jüri Özel Ödülü’nü kazanmıştır. Yapıtı hakkında Cumhuriyet ve Radikal kitap ekleri başta olmak üzere birçok yazın dergisinde eleştiriler ve çözümlemeler yayımlanmıştır.

2010-2012 yıllarında İmge Kitabevi Yayınları’nın editörlüğünü üstlendi. Aralarında Türkiye’nin en büyük yazın insanlarından Özdemir İnce, Şafak Türküsü’nün şairi Nevzat Çelik ve Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun da bulunduğu birçok yazarın eserlerinin editörlüğünü yaptı. Özdemir İnce, kitabının önsözünde Can Gazalcı için şunları yazmıştır:

“Bir edebi yapıtı eleştirmenin somut ölçüleri üzerinde edebiyatçıların ne kadar az kafa yorduğuna şaşırdığımı ifade etmeliyim. Kitabınızda yer verdiğiniz, moda deyimle ‘polemik’ler, herhangi birini eleştirirken, ya da överken, belki buna siz de dahilsiniz, öznel duyguları bir yana bırakmanın gerekliliğini bir kez daha öğretti bana. Bir kişiye bile, sizin kişiliğinize yönelik sözler söyleyen birine bile, ‘sen kendindeki eksikliklere bak’ anlamına gelecek tek satırınız yok. Kullandığınız ölçüleri söyleyip, aynı nesnel ölçülerin size yönelik eleştirilerde niye kullanılmadığını soruyorsunuz. Şiir yazarken duygulardan bu kadar yararlanıp, herkes için değişebilecek duyguları tartışma yazılarınızda bir kenara bırakmanız gerçekten çok önemli dersler taşıyor. Bu gerçekten çok zor bir şey. Bunu yapabileceğini sanmakla yapabilmenin ne kadar ayrı şeyler olduğunu bir kez daha anladım, yazılarınızı okuyunca.’

Kitabın editörünün kaleminden çıkan bu satırlar, bir yazarı çok mutlu etmeli değil mi? Üstelik bu insan yaptığım işin özünü ve niteliğini fark edip Türkiye’de ilk kez dile getiriyor. İlk kez!”

Can Gazalcı, 20 yılda 200’e yakın kitabın editörlüğünü üstlendi. Editörlüğü ve yaratıcı yazarlık atölyelerini bağımsız olarak sürdürmektedir.